Обструктивна сънна апнея


Нарушенията на съня са едни от най-разпространените заболявания сред възрастното население. Тяхната честота нараства с напредване на възрастта. За съжаление, до съвсем скоро, те не бяха достатъчно добре оценявани и лекувани в медицинската практика. Страдащите от безсъние или обратното – от повишена сънливост, рядко споделят за тези проблеми с лекуващия си лекар и ги приемат като част от собствената си идентичност. Това е така, защото нарушенията на съня настъпват най-често постепенно, продължават месеци, дори години и страдащите сякаш привикват към тях и ги смятат за неизбежни. Най-често те ги отдават на възрастта, характера, темперамента си, на стреса, професията, семейството и т.н. Те се заблуждават, че могат сами да се справят с безсънието си, като се самолекуват. Използват медикаменти, които са им били препоръчани от приятели, колеги, съседи. Така сами задълбочават и хронифицират заболяването си. Това, разбира се, е грешен подход, защото нарушенията на съня са много, с различни причини и изискват задълбочено изследване и индивидуално лечение.

Една от причините за нарушаване на съня е обструктивната сънна апнея. Тя засяга повече от 10% от възрастното население, а при някои заболявания, като артериална хипертония, сърдечна аритмия и захарен диабет – честотата й може да достигне над 50%. По-застрашени са мъжете, но се оказва, че и жените, дори в млада възраст, също страдат.

Защо е важно да се потърси медицински специалист и да се намери решение на проблема?

Защото, както е добре известно, прекарваме 1/3 от живота си в сън. Това не е загубено време, а е най-важният период, през който мозъкът и тялото се възстановяват и в организма се извършват сложни метаболитни процеси, подготвящи човек за активността на следващия ден. Когато сънят по някаква причина е хронично нарушен, настъпва дезорганизация на всички метаболитни биохимични процеси в мозъка и тялото и се развиват различни тежки заболявания със сериозни последици.

Обструктивната сънна апнея е сериозен рисков фактор за възникването и прогресирането на  артериална хипертония, сърдечни аритмии, сърдечна недостатъчност, захарен диабет, нарушения в паметта, деменция, неповлияваща се от лечението депресия и други заболявания.Рискът от захарен диабет тип II, деменция или инсулти, е 2 до 4 пъти по-висок при страдащите от обструктивна сънна апнея. Заспиването по време на шофиране е една от най-честите причини за тежки автомобилни катастрофи.